TAROT FALININ TARİHİ | VipFal.com
Ücretsiz Üye Olarak Hızlı ve Güvenli Fal Baktırabilirsiniz.
Kod:93545

TAROT FALININ TARiHi

TAROT FALININ TARİHİ

78 karttan oluşan ve bir kehanet yöntemi olarak lanse edilen tarot kartlarının kökeni oldukça eskidir. 1300’lü yıllardan bugüne kadar gene bu kartların en eski örnekleri Türkiye’de bulunur. Memlüklüler döneminden miras kalan kartların 14. Yüzyıla ait olduğu belirlenmiştir. 15. yüzyıla gelindiğinde ise İtalya’nın zengin aileleri, kendilerine özel olarak illüstratörlere deste hazırlatmıştır. Kartlar günümüze gelene kadar birçok tasarıma sahip olmuştur. Günümüzde kullanılan kartların tasarımı 17. yüzyılda yapılmıştır. Bu kartlar önce ahşap blokların üzerine basılıyor, sonrasında ise renklendirmesi yapılıyordu. “Tarot de Marseille” olarak adlandırılan ve günümüze kadar gelen bu desteler iki gruptan meydana gelir.
Küçük ve Büyük Sırlar Tarot Kartlarında

İki farklı gruptan meydana gelen tarot kartlarında küçük arkana ve büyük arkana bölümleri vardır. Küçük arkana küçük sırlar, büyük arkana ise büyük sırlar olarak tanımlanır. Geçmişte sadece büyük sırlar grubunda yer alan 22 adet kart ile tarot bakılıyordu. Sonraları küçük arkana kartlara dahil edilerek bu sayı 78’ yükseltilmiştir. Küçük arkana kartlarının içinde tılsımlar, kılıçlar, kupalar ve değnekler bulunur. 1Bu simgelerin her biri 14 karttan oluşur. 1’den 10’a kadar iğden her bir seride krallar, kraliçeler, şövalyeler, prensler bulunur. Saraylı kartların sayısı 4’tür. Genellikle insanların kişiliklerinin temsil edildiği bu kartlar, her zaman kişilik temsilinde bulunmaz. Bilinçaltı gezinti metodu veya fal gibi farklı tanımlamalara sahip olan tarot serisinde bulunan her kart, bakılan kişiye hayat konusunda tavsiyeler verir. Verilen tavsiyeler her kültüre, her çağa ve her zamana ayak uydurur. Kişiye verdiği tavsiyelerle doğru yolu bulmasına yardımcı olan tarotlar, kişinin iç dünyasının bir yansımasıdır.
İç Dünyanızı Tarot Kartları ile Yeniden Keşfedin

İnsanların iç dünyasına inerek yaşadığı olaylara farklı bir pencereden bakmasına olanak tanıyan kartlar, aynı zamanda insanların daha sağlıklı karar alması için yönlendirilmesini sağlar. Kişinin kendisini keşfetmesi ve iç dünyasını analiz etmesi için benzersiz bir seçenek sunan tarot, insanların kendi yolunu bulmasına yardımcı olur. Kişinin yaşamında daha sağlıklı kararlar vermesi için ihtiyaç duyduğu şeyi bünyesinde barındıran tarot kartları, bu özellikleri ile birer yol göstericisi olarak tanımlanırlar. Kişinin kendisi bulması için önemli bir yol göstericisi olan kartlar, sadece birer araçtır. Bu aracın nasıl kullanılacağı kişinin kendine kalmıştır. Tarota bakan kişi, aynı zamanda kura koyucudur. Bu kişi, önceden belirlenen açılımları kullanabileceği gibi kendi özel açılımlarını da oluşturabilir. Geçmişi çok eski yıllara dayanan bu kartların tarihi de belirli varsayımlara dayanır. Tarihçe ile ilgili belirtilen bilgiler teoriden ibarettir.
Tarot Falının Bilinmeyenleri

Ortaçağ Avrupası kültürü ve sınıflandırmasından izler taşıyan tarot kartları, Avrupa’ya Mısır’dan geçmiştir. Hıristiyanlıktan dahi daha eski olduğu düşünülen kartlar, birçok ke güncellendiği için ilk tasarımlarından uzak bir görselliğe sahiptir. 1909 yılında Rider-Waite tarafından tasarlanan desteler günümüzde geçerliliği olan destelerdir. Tasarımsal açıdan özellikle aşıklar kartında büyük bir değişim oluşturan Rider-Waite kartında çıplak bir erkek ve bir kadın karşılıklı olarak durur, üzerlerinde ise yaşlı bir kadın ilahi bakış açısıyla çifte bakar. Marsilya destesinde ise kartlarda yaşı bir kadın, genç bir kadın ve genç bir erkek vardır. Genç kadın kişinin sevgilisini, yaşlı kadın ise annesini temsil eder. Bu kart, esasında kişinin sevdiği iki kişi arasında kalmasını ve birine veda etmek durumunda kalmasını ifade eder. Kişinin gelecek rotasında iç sesini dinlemesini sağlayan kartlar, yüzyıllardan bu yana süregelen bir geleneğin de temsilcisidir. Dünyanın dört bir yanında kullanılan kartlar, geçerliliğini günümüzde de sürdürmektedir.
 
Ekleyen : Fethullah TANRIKULU     Kategori : Diğer    Eklenme Tarihi : 12/18/2020 7:16:12 PM     Görüntülenme Sayısı : 3404

Yorumlar
Kayıtlı Yorum Bulunamadı. İlk Yorumu Yapmak İçin Formu Doldurabilirsiniz.
Yorum Yap
47576
Yorum ile beraber Vipfal.Com üyeliğiniz açılsın mı?