Bir İlim Dalı Olan Vefk Nedir? | VipFal.com
Ücretsiz Üye Olarak Hızlı ve Güvenli Fal Baktırabilirsiniz.
Kod:43576

Bir İlim Dalı Olan Vefk Nedir?

Vefk İlmi, Arapçada ki harflerin hepsinin ayrı ayrı birer rakama tekabül etmesiyle çeşitli hesapların yapılmasıdır. Bu ilim dalı yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelmiş olan köklü bir olgudur. Belirli ayetler ve isimlerin etkili dualarla birlikte belirli kurallarla yazılması veya okunmasıyla yapılır. 
Belirli kurallara sahip olan vefk ilmi ayetlerden ve Allah’ın adlarından oluşması sebebiyle şifalı olduğuna inanılır. 

Bir İlim Dalı Olan Vefk Nedir?

VEFK NASIL YAPILIR?

Vefk bireylerin talep ve ihtiyaçlarına göre birçok konuda yapılabilir. Burada önemli olan yapan kişinin yaptığı işlemi çok iyi biliyor olmasıdır. Ayrıca vefk yaptıracak birey yapılacak olan işlemleri ve vefkin etkisini hafife almamalıdır. Çünkü vefk ilmi bireyin tek başına sadece merakından ve yetersiz bilgisiyle uygulaması sonucu çok büyük sorunlara yol açabilir.

Öte yandan, vefk,  duaların ebced denilen harflerin sayı değerleriyle birlikte birçok farklı şekiller yapılarak rakamlara dökülmesiyle yapılır. Yani vefk ilmi bir yandan Arap harflerinin birer rakama karşılık gelmesinden dolayı hesap ilmine dayanır. 

Bir İlim Dalı Olan Vefk Nedir?

Vefk ilmi için kesinlikle bu ilmi çok iyi bilen kişiler tercih edilmelidir. Yapılacak olan ebced hesabı hususunda bilgi, uzmanlık ve yeterli donanım sahibi gerekir.
Vefk, dörtgen, üçgen ve daire şeklinde yapılır. Genellikle doğruların birbirlerini kesmesiyle oluşan dörtgenlerle belirli zaman, şartlar ve kurallara göre harflerin, sayıların, kelimelerin oluşturduğu şekildir.

Bu oluşturulan Vefk’lerdeki sütun ve satır hanelerinin toplamları her zaman eşit olur. Bu yüzden hangi satır veya hangi sütundan toplanırsa toplansın aynı sayıyı verir. Zaten eşit olmayan hane toplamları yapılan Vefk’in yanlış olduğunu ifade eder. 

Vefk ilmi hazırlanacak olan vefkin birden fazla şekilde olmasına olanak sağlar. Bunlar 3’lü, 4'lü ve 11'liye kadar hazırlanabilir. Tüm bu vefk’lerin birer anlamı ve amacı vardır. Osmanlı döneminde de padişahların giymiş olduğu zırhların üstünde bulunan ayetlerin de bir Vefk çeşidi olduğu söylenir.

Bireyin vefk ilmine başvurmada ki amaca göre Vefki hazırlayacak kişi bunu göz önüne almalı ve o duruma göre bilgisini kullanmalıdır.

VEFK İLMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Vefk ilminde önemli olan bir diğer konu da uyulması gereken kuralların olmasıdır. 

Vefk başka bir bireyin kötülüğüne olacak bir niyetle yapılmamalıdır.
Anlamı olmayan cisim, harf ya da şekilleri kullanmamalı ve bilinçsiz bir şekilde vefk hazırlanmamalıdır.

Vefk için kesinlikle anlaşılır anlamı olan dualarla gerekli surelerin, ayetlerin veya hadislerin olması gerekir.

Vefk yapacak kişinin Arapçayı çok iyi biliyor olması ve ayetler hakkında çok sağlam bilgi ve donanım sahibi olması gerekir. Ayrıca astroloji hakkında da bilgi sahibi olarak hayırlı ve şerli saatlerle günleri biliyor olması gerekir. 

Vefk ilmini adından belli olduğu üzere Vefk ile büyü karıştırılmamalıdır. Tamamen birbirinden farklı kavramlardır. Vefk bir dua metodu olarak hazırlanır. Hazırlanan Vefk kesinlikle iyi niyete hizmet eden bir işlemdir. Bu büyü ve Vefk arasındaki farkı tam anlamıyla ortaya koyduğunu gösterir. Vefk amaç olarak pozitif duygulara yönelik hazırlanır. Hazırlanan vefkler muska şeklinde de taşınabilir.Birçok kişi tarafından Vefk’in uygun bir metot olup olmadığı tartışılmış olsa da genel olarak dinimiz açısından uygun bir şekilde yerini alınır. Bunu yapacak olan kişi yeteri kadar bilgi ve donanıma sahip olmalı,  uygulayacağı yöntemler tam olarak tüm kurallara ve yöntemlere uygun, amacı doğru bir niyete hizmet edecek şekilde, gereken saat ve günlerde Vefk’i hazırlamalıdır. Bu şekilde ebced hesabıyla hazırlanan Vefk kişinin faydasına hazırlanmış olur.

 
Ekleyen : Emre Fuat YILDIZOĞLU     Kategori : Nasıl Bakılır    Eklenme Tarihi : 9/16/2020 9:32:32 AM     Görüntülenme Sayısı : 3282

Yorumlar
Kayıtlı Yorum Bulunamadı. İlk Yorumu Yapmak İçin Formu Doldurabilirsiniz.
Yorum Yap
830
Yorum ile beraber Vipfal.Com üyeliğiniz açılsın mı?