Bahar Aylarında Stresi Azaltmak İçin Tüketmemiz Gereken Besinler | VipFal.com

Bahar Aylarında Stresi Azaltmak İçin Tüketmemiz Gereken Besinler

stresi azaltan besinlerBahar aylarında stres ciddi bir sıkıntıdır. Stresi tetikleyenlerin başında yaptıklarımız ve sonrasında yediklerimiz de vardır. Yaptıklarımıza günlük fal bakımı ekleyerek bir tık daha stresden uzakta fal keyfi yaşama imkanınız olacaktır.

Bir çoğumuz sağlıklı beslenmeyi sadece zayıflamak ve fit görünmekle alakalı sanıyoruz ama sağlıklı beslenmek bundan çok daha fazlasıdır. Eğer vücudunuzu tanır ve  bünyenize uygun beslenirseniz stresten tamamen kurtulabilir, uykunuzu düzene sokabilir ve daha zinde hissedebilirsiniz.  

Nasıl beslenmemiz gerektiğine biraz bakalım… Önceliğimiz her zaman ki gibi günün en önemli olan öğünü kahvaltı… Eğer kahvaltı alışkanlığınız yoksa ya da vaktiniz olmuyorsa sabah atıştıracağınız bir kase yulaf gün içindeki stresinizi tamamen alacaktır. Araştırmalara göre karbonhidratın fazlası zararlı olduğu kadar kompleks karbonhidratın azı çok yararlıdır. Öyle ki antidepresan etkisi bile olduğu söylenmektedir.  

stresi azaltan besinlerGelelim öğle yemeğine… Eğer stres ile başınız dertteyse ve bununla alakalı bir türlü çözüm bulamadıysanız somon yemenizi öneririm. Somonun içinde bulunan omega 3 yağları, stres anında salgıladığımız hormon reseptörlerini keserek strese girmemizi engeller. Somon balığının faydaları tabii ki bununla sınırlı değil. Somon aynı zamanda en iyi kalp dostumuzdur. Sakinleşmek istediğiniz anlarda somon ve yanına bol bol yeşillik tüketirsek çok etkili bir panzehire dönüşür.  

Eğer dikkat dağınıklığından şikayetçiysek ve işimize/dersimize bir türlü odaklanamıyorsak bununla ilgili de çözümlerimiz var. Dünya çapında kanıtlanmış bazı besinlerden bahsedeceğim.  

Yakıt olarak düşünebileceğimiz, tam tahıllı çavdar ve buğday ekmekleri; Beynin tek yakıtı olan glikozu fazlasıyla karşılayabilen karbonhidratlar grubudur. Kan şekerimiz düşmeden ihtiyacımız olan tüm konsantrasyonu sağlar. 
stresi azaltan besinler

Hafıza problemleri çekiyorsak çözümü kahvede aramalıyız. Bildiğiniz üzere kafeinin fazlası çarpıntı gibi zararlar verir. Ama kararında tükettiğimiz kahve iyi bir hafızanın tek anahtarıdır. Günde ortalama 1 fincan kahve beynimizin ön lobunu çalıştırarak harika bir hafızaya sahip olmamızı sağlar.  

Alzheimer düşmanı; havuç! Zihinsel gerilemeyi ve unutkanlığı engellemek için birebir. 

Düşünce gücümüzün hızlanması için; sarımsak. İçerisindeki yüksek oranda B6 sayesinde hızlı düşünmemizi sağlar.  

En sağlıklı beyin hücrelerimiz için; balık. Beyin kıvrımlarını en çok besleyen besin tartışmasız balıktır. Haftada en az 2 kez balık tükettiğimiz taktirde faydalarını görebiliriz. 
stresi azaltan besinler

EĞER KAS KAYBEDİYOR OLMAKTAN VE SIKI OLMAYAN BİR VÜCUTTAN ŞİKAYETÇİYSENİZ; ÇÖZÜMÜ HİNDİ VE KİNOADA BULACAKSINIZ ! 

stresi azaltan besinlerKaslı vücut için çoğumuz çözümü kırmızı et, yumurta ve süt gibi klasik protein kaynaklarında ararız. Bunu biraz çeşitlendirmek fena olmaz. Hindi ve kinoa kullanarak kas yapınızı koruyabilirsiniz. Tabii ki spordan sonra özellikle, süt tüketmek müthiş bir seçimdir. Kinoa da düşük kalorisi ve protein açısından yüksek olduğu için yağsız kas kütleleri oluşturmak için idealdir. Spordan sonra süt içelim dedik, peki spordan sonra kas ağrılarını dindirmek için ne yapmalıyız? Tabii ki roka ! eğer tatlı bir tercih isterseniz bunu ananas ile de sağlayabiliriz.  

GÜNE ENERJİK BAŞLAMA TERCİHLERİ; Kestane mantarı, badem ve cevizden daha iyi seçenekler olamaz…  

 

  
Kategori : Diğer    Eklenme Tarihi : 4/18/2019 1:57:50 PM     Görüntülenme Sayısı : 1323

Yorumlar
Kayıtlı Yorum Bulunamadı. İlk Yorumu Yapmak İçin Formu Doldurabilirsiniz.
Yorum Yap
66586
Yorum ile beraber Vipfal.Com üyeliğiniz açılsın mı?